Jdeme do finále!

03.04.2020

Tentokrát se hlásí z terénu Simona Bagarová a píše, co se stihlo za posledních pár hodin: "Akce Roušky seniorům začala 15.3. a pomalu vrcholí. Naším cílem bylo a je maximálně podpořit pražské domovy pro seniory. Původně jen rouškami. Když se v polovině března začala nákaza šířit právě zde, zavolala jsem kamarádovi Petr Smejkal, který je hlavní epidemiolog IKEM s dotazem, co víc než roušky by dávalo teď smysl: "Zastavit šíření nákazy, takže sežeň dezinfekci, ochranné pomůcky atd."

Začalo týdenní telefonování. Průměrně to bylo 80 telefonátů denně (rekord mám 122). První podpora přišla od Lukáše Fiňka z firmy FLOPP. Vyškrábl sklady, poslal první ochranné obleky, respirátory a rukavice. A fakturu. Druhý den mi volal, že si to rozmyslel, že nám to chce dát jako dar, protože děláme skvělou věc.

Judita Matyášová kontaktovala Zbyňka Rudolfa z Technický klub mládeže, DDM Rozmarýn Litoměřice a ten pro nás vyrobil prvních 450 ochranných štítů. Další tisícovku jsme pak dostali od Prusa Research 3D printers. Díky za podporu Václav Dejčmar!

Ozval se mi kamarád Lukas Sedlacek, jehož firma ELAI je partnerem mojí organizace Management pro neziskovky. A rozjel velkolepou akci. Zapojil své PR kontakty, partnery i rodinu. Ženu Johana Sedlackova Vamberska a tchána :-) Ten pro nás sehnal většinu ochranných pomůcek. A pomáhal nám i Petr Smid! Se zprostředkováním dezinfekcí nám pomohl Jiří Šedina a firma Alza.cz nám dalších 130 litrů věnovala. Když mi zavolal Čestmír Horký z Nadační fond pomoci Karla Janečka a zeptal se mě, jestli nechceme udělat nějakou sbírku pro seniory a jestli nemám nápad, bylo to jasné. Management pro neziskovky a Nadační fond pomoci spustili na online platformě Znesnáze21 sbírku a pan Vamberský do toho mohl šlápnout ještě víc :-)

Za tři dny bylo vybráno 500.000 korun a my věděli, že 45 pražských zařízení a služeb pro seniory brzo dostane velký dárek :-) Všechno se postupně sváželo do Paláce Charitas, kde Baronka Obozněnko a její gang během jednoho dne pro všech 45 domovů zásilky roztřídili a připravili. Na balíky kreslí srdíčka a smajlíky, jen tak, aby to bylo hezčí :-) Ozývá se Simona Kijonková a nabízí, že Zásilkovna vše zdarma rozveze. Její tým je fantastický. Řidič mi volá a průběžně hlásí, jak to jde a jak je kdo dojatý. Zdál se mi dojatý i on :-) Dnes byly doručeny poslední balíčky. Tahle rychlá akce by se nepovedla, kdybychom neměli ten skvělý a dokonale fungující tým Roušky seniorům. Judita Matyášová na denní bázi zjištovala, co které zařízení potřebuje, protože jestli nám o něco jde, tak být efektivní a pomáhat smysluplně. Druhá hvězda téhle dílčí akce je Ivana Šatrová, která koordinovala věci okolo skladu a týmu, který zde balíky připravoval. Barbora Sovinská tobě děkuju za roli "rychlé spojky" v den distribuce. Druhý klíčový faktor, aby se tohle všechno povedlo, byl Nadační fond pomoci Karla Janečka a již zmíněná sbírka, která se spustila na jejich online platformě Znesnáze21, díky které se podařilo peníze rychle zprostředkovat a věci zaplatit.

Ano, tohle všechno se odehrálo za týden a 45 domovů pro seniory i my moc děkujeme za podporu!! O rouškách vám napíšeme zase zítra, i tam už jdeme do finále :-)"